تاریخچه کشت سویا در آفریقای جنوبی

- ویژه -spot_imgspot_img
- ویژه -spot_imgspot_img

خلاصه
سویا (Glycine max (L.) Merr.) یک محصول غیر بومی و غیر اصلی در جنوب صحرای آفریقا (SSA) است که به دلیل طیف گسترده ای از مصارف آن به عنوان غذا ، خوراک و صنعتی ، می تواند محصول تجاری باشد. ماده خام. سویا اولین بار در قرن نوزدهم توسط تاجران چینی به آفریقای جنوبی معرفی شد و در اوایل سال 1903 در آفریقای جنوبی به عنوان یک محصول اقتصادی کشت شد. در چهار دهه گذشته ، سطح زیر کشت سویا و تولید آن در آفریقای جنوبی به طور تصاعدی افزایش یافته است ، از حدود 20000 هکتار و 13000 تن در اوایل دهه 1970 به 1.500.000 هکتار و 2.300.000 تن در سال 2016. عملکرد سویا در آبرای دهه ها در حدود 1.1 تن در حال رکود بوده است. یک هکتار ، بسیار کمتر از میانگین جهانی ، که یکی از چالش برانگیزترین مسائل در صنعت سویا در آفریقای جنوبی است. عملکرد کم سویا در افریقای جنوبی را می توان به استفاده از انواع ضعیف و استفاده محدود کودها و تلقیحات ریزوبیایی در خاکهایی که سابقه تولید سویا ندارند ، نسبت داد. آفریقای جنوبی ، نیجریه ، زامبیا و اوگاندا از تولید کنندگان اصلی سویا در آفریقای جنوبی هستند. تحقیقات سویا در آفریقای جنوبی توسط موسسات تحقیقاتی بین المللی و ملی از جمله IITA ، برنامه های ملی بهبود سویا ، دانشگاه ها و بخش خصوصی انجام می شود. بین 1970 تا 2011 ، 195 نوع سویا توسط IITA ، پرورش دهندگان خصوصی و برنامه های ملی بهبود سویا در افریقای جنوبی منتشر شد. این مقاله تاریخچه و وضعیت فعلی تولید سویا و استفاده و استفاده از انواع گرمسیری در آفریقای جنوبی را مرور می کند ، عوامل اصلی محدود کننده عملکرد سویا در منطقه را مورد بررسی قرار می دهد و پتانسیل صنعت سویا در آفریقای جنوبی مورد بحث قرار می دهد. همچنین تلاشهای بهبود سویا و درسهای آموخته شده از تلاشهای قبلی بهبود سویا و پیشرفت فعلی برخی از برنامه های ملی بهبود سویا در آفریقای جنوبی را برجسته می کند. فرصت های افزایش مقیاس سویا گرمسیری به عنوان یک محصول عمده در کشورهای آفریقای جنوبی امیدوار کننده است.

تاریخچه معرفی و کشت سویا در آفریقای جنوبی

سویا سابقه نسبتاً کوتاهی از معرفی و کشت تجاری در کشورهای آفریقای جنوبی دارد. در قرن 19 توسط تجار چینی در امتداد ساحل شرقی آفریقا به آفریقای جنوبی معرفی شد. اولین رکورد کشت سویا در آفریقای جنوبی در سال 1903 بود.

سویا اولین بار در تانزانیا در سال 1907 و مالاوی در سال 1909 کشت شد. در سال 1908 ، سویا به نیجریه معرفی شد و به عنوان یک محصول صادراتی در منطقه کوچکی در ایالت بنوئه کشت شد ، جایی که رقم معرفی شده “مالایا” به تصویب رسید. این محصول معمولاً در مزارع کوچک در کشت مخلوط با سورگوم یا ذرت و یا به عنوان کشت مخلوط در باغات مرکبات رشد می کند. مانند نیجریه ، زئیر سابقه طولانی در تولید سویا توسط کشاورزان بومی دارد. دانه های سویا ابتدا توسط مبلغین قبل از به دست آوردن استقلال کشور معرفی و ترویج داده شد و به عنوان یک غذای دارویی برای جلوگیری و درمان اثرات سوء تغذیه در زئیر در نظر گرفته می شود. سویا اولین بار در سال 1910 به سودان معرفی شد. معرفی بیشتر در این کشور در سال 1912 انجام شد و در سال 1949 ، سویا در جنوب غربی سودان کاشته شد تا از سوء تغذیه شدید در نوزادان ، کودکان و زنان باردار و شیرده جلوگیری شود. معرفی بیشتر سویا با تلاش های ویژه برای تشویق کشت سویا در آفریقای جنوبی ادامه یافت.

وضعیت فعلی تولید سویا در آفریقای جنوبی

کشاورزی صنعت اصلی و محرک توسعه در ا است. طیف گسترده ای از مناطق کشاورزی و زیست محیطی در آفریقای جنوبی وجود دارد ، از جمله سه منطقه اصلی: ساوانای مرطوب ، ساوانای سودان و مناطق ارتفاع متوسط ​​، که به ترتیب 29، ، 31، و 40 of از کل زمین های زراعی در آفریقای جنوبی را تشکیل می دهند. این سه منطقه پتانسیل بالایی برای رشد سویا در نظر گرفته می شود. منطقه مرطوب ساوانا ، که دارای پتانسیل بالایی برای تولید محصولات زراعی و دامی است و به طور گسترده به عنوان سبد نان در حال ظهور آفریقای جنوبی در نظر گرفته می شود ، با دوره رشد 150 تا 270 روز ، بارندگی مناسب (900-1100 میلی متر) ، تابش زیاد خورشید ، مشخص می شود. خاکهای حاصلخیز و فشار کم بیماریها و حشرات. انواع سویای دیررس برای این منطقه مناسب ترین است. بارندگی ساوانای سودان سالانه 600 میلی متر است. این منطقه اغلب در طول رشد و نمو گیاه تحت تنش خشکی قرار می گیرد و انواع سویای دیررسیده و مقاوم به خشکی در این منطقه رشد کرده و عملکرد خوبی دارد. مناطق دارای ارتفاع متوسط ​​دارای شرایط مطلوب برای عملکرد بالای سویا هستند ، از جمله دمای سرد (اجازه رشد خوب محصول) ، بارندگی مناسب (700-900 میلی متر) در بیشتر مناطق و برخی خاکهای آتشفشانی حاصلخیز.

سطح کاشت سویا در افریقای جنوبی به طور چشمگیری افزایش یافته است ، از 20،000 هکتار در اوایل 1970s به 1،500،000 هکتار در 2016. این افزایش عامل اصلی افزایش تولید سویا در SSA تا 177 برابر ، از 13،000 تن در اوایل 1970 به 2،300،000 بوده است. t در سال 2016 میانگین عملکرد سویا در SSA در چهار دهه گذشته در 1.1tha − 1 در حالی که در مقایسه با متوسط ​​جهان 2.4tha − 1 ، ثابت مانده است. عملکرد پایین سویا در آفریقای جنوبی ممکن است تا حد زیادی ناشی از انواع ضعیف عملکرد و عدم استفاده پایدار از تلقیح ریزوبیایی و استفاده از کود باشد.

آفریقای جنوبی بزرگترین تولید کننده سویا در سال 2016 است و پس از آن نیجریه ، زامبیا و اوگاندا قرار دارند. سایر کشورهای آفریقای جنوبی ، از جمله زیمبابوه ، مالاوی ، غنا ، سودان و اتیوپی ، نیز شاهد گسترش تجاری تجاری سویا بوده اند. منطقه کاشت و تولید در کشورهای پیشرو تولید کننده سویا در آفریقای جنوبی طی سالهای 1987 تا 2016 به ترتیب میانگین عملکرد در آفریقای جنوبی ، نیجریه ، زامبیا و اوگاندا طی سالهای 2012 تا 2016 است. در سال 2016 ، آفریقای جنوبی (2290 کیلوگرم ) و زامبیا (1940 کیلوگرم) بالاترین میانگین عملکرد را داشتند. توسط نیجریه (960 کیلوگرم ) و اوگاندا (600 کیلوگرم ) در آفریقای جنوبی طی دو دهه گذشته ، نیجریه ، آفریقای جنوبی و اوگاندا موقعیت خود را به عنوان کشورهای پیشرو تولید کننده سویا در منطقه حفظ کرده اند.

دلایل تولید موفقیت آمیز سویا شامل 1- سیاست های دولتی برای تولید غذا به جای وابستگی به واردات است. 2- پیشرفت در تحقیقات برای بهبود انواع و شیوه های سازگار با طیف گسترده ای از مناطق اقلیمی و اقلیمی ؛ 3- تأکید بر تهیه دستورالعمل هایی که دانه های سویا را جایگزین یا در غذاهای سنتی قرار دهند. 4- تمایل تولیدکنندگان محلی به استفاده از دانه سویا در غذاهای کودک و روغن های گیاهی و خوراک دام. و 5- ارتقاء تولید و استفاده از سویا توسط سازمانها ، پروژههای توسعه کشاورزی ، بیمارستانها ، مدارس و دولتهای محلی. آفریقای جنوبی و نیجریه بهترین نمونه ها را در آفریقای جنوبی از قابلیت تولید و استفاده از سویا ارائه می دهند. تولید سویا به طور چشمگیری افزایش یافته است ، از 84000 تن در 1987 به 1.320.000 تن در 2016 در آفریقای جنوبی و از 40.000 تن در 1987 به 680.000 تن در 2016 در نیجریه

برای برآوردن سریع تقاضای بازار ، کشورهای آفریقای جنوبی سالانه 6.8 تن سویا را با هزینه 4.4 میلیارد دلار در سالهای 2013 تا 2016 وارد کردند. آنها سالانه به ترتیب 1.7 ، 3.3 و 1.8 تن دانه سویا ، کنجاله و روغن وارد کردند. ، در طول 2012 تا 2016. آفریقای جنوبی با واردات سالانه بیش از نیم میلیون تن واردکننده اصلی کنجاله سویا در افریقای جنوبی است. با افزایش عملکرد و تولید سویا ، با توجه به این که تقاضای سویا در آفریقای جنوبی همچنان به سرعت در حال رشد است ، کشورهای آفریقای جنوبی به جای تقاضا و عرضه به سویا تبدیل می شوند.

استفاده از سویا در آفریقای جنوبی

سویا یک محصول روغنی موثر است و جزء مهمی از سیستم های کشت خرده مالکین است ، با پتانسیل قابل توجهی برای افزایش امنیت غذایی و تغذیه خانگی در آفریقای جنوبی. کنجاله سویا به دلیل محتوای پروتئین بالا (> 40٪) و مشخصات عالی اسیدهای آمینه قابل هضم اخیراً به طور گسترده در صنعت طیور در آفریقای جنوبی مورد استفاده قرار گرفته است. آفریقای جنوبی و نیجریه کشورهای پیشرو در خرد کردن سویا در آفریقای جنوبی هستند. خرد کردن سویا به طور چشمگیری افزایش یافته است ، از 25000 تن در سال 1986 به 1.000.000 تن در سال 2016 در آفریقای جنوبی و از 5000 تن در سال 1986 به 350.000 تن در سال 2016 در نیجریه. در سال های اخیر ، آفریقای جنوبی سرمایه گذاری های بزرگی در ظرفیت خرد کردن سویای داخلی انجام داده است. خرد کردن سالانه سویا در آفریقای جنوبی در سال 2016 به 2،200،000 تن افزایش یافت.

از آنجا که ارزش سویا به عنوان منبع غذایی با پروتئین بالا شناخته شده است ، استفاده و مصرف غذاهای حاوی سویا در آفریقای جنوبی رواج یافته است. محصولات غذایی مانند nshima ، همچنین bidia ، dawadawa ، mahewu ، soy-ogi (تقویت ذرت با سویا) ، کباب سویا (توفو تند) ، بیسکویت ، آرد سویا ، ماست سویا و شیر سویا در بسیاری از آفریقای جنوبی توسط مردم محلی پذیرفته شده است. کشورها Nshima ، یک فرنی اصلی تهیه شده از ذرت ، سویا و آرد کاساوا ، به طور گسترده در زامبیا و مالاوی مصرف می شود. اولین استفاده شناخته شده از غذاهای مبتنی بر سویا در رژیم غذایی نیجریه در مناطق روستایی به شکل داواداوا بود ، چاشنی سوپ تخمیری که به طور سنتی از دانه های لوبیا ملخ تهیه می شود. در حال حاضر ، بیشتر داوداوا تولید شده در نیجریه از سویا به عنوان ماده اولیه خود استفاده می کند. Mahewu یک نوشیدنی تخمیر شده است که بیشتر حاوی آرد ذرت و سویا است. هنگامی که با آب ترکیب شود ، یک نوشیدنی مات و مزه غلات ایجاد می کند. این نوشیدنی روزانه توسط هزاران نفر از ساکنان آفریقای جنوبی مصرف می شود. در سایر کشورهای آفریقای جنوبی مانند غنا ، دانه های سویا بو داده در تهیه توبانی در خانه استفاده می شود. آنها را آسیاب کرده ، با آب مخلوط کرده و حالت خمیری به خود می گیرند و سپس داخل یک برگ تا شده بخارپز می شوند. در آفریقای جنوبی ، شیر سویا و سوپ غذای روزانه کودکان سوء تغذیه و بیماران مبتلا به HIV/AIDS در مدارس دولتی و بیمارستان ها است. نیجریه بهترین نمونه را در آفریقای جنوبی برای ترویج استفاده از محصولات غذایی مبتنی بر سویا در مناطق روستایی و شهری ارائه می دهد. استفاده و مصرف زیاد محصولات غذایی مبتنی بر سویا در نیجریه به توسعه فناوری های پردازش خانگی و مقیاس کوچک برای غذاهای مبتنی بر سویا ، آموزش کارکنان فنی و حرفه ای ، آموزش کشاورزان محلی و رهبران روستاها ، انتشار فناوری های پردازش مواد غذایی و حمایت از بخش های دولتی و خصوصی.

تحقیقات سویا در آفریقای جنوبی

تحقیقات سویا در آفریقای جنوبی اولین بار در اواسط دهه 1960 در نیجریه آغاز شد. تحقیقات در مورد بهبود سویا در آفریقای جنوبی توسط موسسه بین المللی کشاورزی گرمسیری (IITA) واقع در نیجریه و برنامه های تحقیقاتی ملی ، دانشگاه ها و پرورش دهندگان خصوصی انجام شده است. از آغاز بهبود سویا در سال 1974 ، IITA نقش اصلی را در توسعه انواع گرمسیری سویا با عملکرد بالا و بهبود فناوری های زراعی و در ترویج فرآوری و استفاده از سویا مناسب برای کشاورزان خرده پا در آفریقای جنوبی ایفا کرده است. شرکتهای خصوصی مانند Pannar Seed ، Agricol و DuPont Pioneer در آفریقای جنوبی ، SeedCo در زیمبابوه و ZamSeed در زامبیا نیز به توسعه انواع سویا در آفریقای جنوبی کمک کرده اند.

نیروی انسانی برنامه های ملی بهبود سویا در آفریقای جنوبی

سرمایه گذاری ها و تأثیرات تحقیقات بهبود سویا در آفریقای جنوبی از نظر تاریخی کم است و همچنان از سایر مناطق تولید کننده سویا در جهان عقب می ماند. علیرغم موارد جداگانه تلاش قوی و هماهنگ در بهبود واریته سویا ، ظرفیت منابع انسانی در کشورهای آفریقای جنوبی محدود است. زمان کارکنان علمی اختصاص یافته به تحقیقات سویا در آفریقای جنوبی بین 0.8 تا 14.6 معادل تمام وقت متغیر بود. نیجریه دارای بیشترین تعداد معادل تمام وقت در آفریقای جنوبی است. تا آنجا که ما می دانیم ، تعداد پرورش دهندگان سویا تمام وقت و با صلاحیت دکترا. درجه در برنامه های تحقیقاتی ملی سویا در سراسر کشورهای آفریقای جنوبی بسیار پایین است. این وضعیت تا حد زیادی سهم ناچیز برنامه های تحقیقاتی ملی سویا در آفریقای جنوبی در توسعه انواع سویای بهبود یافته را در بر می گیرد. تقریباً تمام انواع سویا که به طور تجاری در آفریقای جنوبی رشد می کردند توسط IITA یا پرورش دهندگان خصوصی توسعه یافته اند. نیجریه همچنین سرمایه گذاری تحقیقاتی نسبتاً بالایی در زمینه بهبود سویا دارد ، مطابق با موقعیت خود به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در تولید سویا در آفریقای جنوبی .

طی چهار دهه گذشته ، چندین پروژه تحقیقاتی در آفریقای جنوبی با بودجه اهداکنندگان خارجی برای بهبود بهره وری سویا در سطح مزرعه طراحی و اجرا شده است. اینها شامل آزمایش بین المللی انواع سویا (با پشتیبانی USAID ، ایالات متحده) ، پروژه N2Africa (با حمایت بنیاد Bill & Melinda Gates و بنیاد Howard G. Buffet) ، پروژه حبوبات گرمسیری II (با پشتیبانی CGIAR) ، و ارزش سویا USAID پروژه تحقیقاتی زنجیره ای (با پشتیبانی USAID و انجام شده توسط USAID Soybean Innovation Lab، University of Illinois، USA ، با همکاری پنج برنامه تحقیقاتی ملی سویا در غنا ، موزامبیک ، زامبیا ، مالاوی و اتیوپی).

پرورش سویای گرمسیری برای آفریقای جنوبی
آفریقای جنوبی بیش از 50 درجه عرض جغرافیایی دارد و تقریباً از 15 درجه شمالی تا 35 درجه شرقی متغیر است ، به این معنی که اکثر مناطق آفریقای جنوبی گرمسیری و نیمه گرمسیری هستند.

به عنوان یک گیاه کوتاه روز سویا به دوره نوری حساس است. گونه هایی که از عرضهای جغرافیایی زیاد در مناطق معتدل معرفی شده و تحت شرایط روزهای کوتاه در عرضهای جغرافیایی کم در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری کشت می شوند اغلب زود گلدهی می کنند و به دلیل رشد رویشی ناکافی قبل از مرحله زایشی محصول ، عملکرد ضعیفی در پی دارند. بنابراین ، انواع سویا که نسبتاً نسبت به دوره نوری حساس نیستند در مناطق آفریقای جنوبی مورد نیاز است.

- ویژه -spot_imgspot_img

جدیدترین‌ها

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

- ویژه -spot_imgspot_img

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید